Il-prezz tad-diesel agrikolu (gasóleo B) fil-provinċja ta’ Alicante llum
Segwi fil-Prezzijiet tiegħi:
Diesel agrikolu f’kull belt tal-provinċja ta’ Alicante, mill-irħas
| Belt | Pompi | Minn | Medjan | kontra l-provinċja |
|---|---|---|---|---|
| Beneixama | 1 | 1.649 | 1.649 | 19.0 ¢ |
| Ibi | 1 | 1.650 | 1.650 | 18.9 ¢ |
| Salinas | 1 | 1.689 | 1.689 | 15.0 ¢ |
| Monforte del Cid | 1 | 1.719 | 1.719 | 12.0 ¢ |
| Agost | 1 | 1.729 | 1.729 | 11.0 ¢ |
| Castalla | 1 | 1.729 | 1.729 | 11.0 ¢ |
| Benejúzar | 1 | 1.739 | 1.739 | 10.0 ¢ |
| Catral | 1 | 1.739 | 1.739 | 10.0 ¢ |
| Biar | 1 | 1.749 | 1.749 | 9.0 ¢ |
| Villena | 2 | 1.629 | 1.749 | 9.0 ¢ |
| Aspe | 1 | 1.759 | 1.759 | 8.0 ¢ |
| Hondón de las Nieves | 1 | 1.759 | 1.759 | 8.0 ¢ |
| Pego | 1 | 1.769 | 1.769 | 7.0 ¢ |
| Dolores | 2 | 1.739 | 1.789 | 5.0 ¢ |
| Guardamar del Segura | 1 | 1.799 | 1.799 | 4.0 ¢ |
| Orba | 1 | 1.799 | 1.799 | 4.0 ¢ |
| Jacarilla | 1 | 1.809 | 1.809 | 3.0 ¢ |
| Alicante | 3 | 1.836 | 1.839 | l-istess |
| Almoradí | 3 | 1.729 | 1.839 | l-istess |
| Jalón | 1 | 1.839 | 1.839 | l-istess |
| Mutxamel | 2 | 1.839 | 1.839 | l-istess |
| Pilar de la Horadada | 1 | 1.839 | 1.839 | l-istess |
| Elche | 5 | 1.839 | 1.849 | 1.0 ¢ |
| San Isidro | 1 | 1.853 | 1.853 | 1.4 ¢ |
| Orihuela | 5 | 1.699 | 1.859 | 2.0 ¢ |
| Crevillent | 1 | 1.869 | 1.869 | 3.0 ¢ |
| Los Montesinos | 1 | 1.869 | 1.869 | 3.0 ¢ |
| Monóvar | 1 | 1.869 | 1.869 | 3.0 ¢ |
| San Fulgencio | 1 | 1.869 | 1.869 | 3.0 ¢ |
| Algueña | 1 | 1.889 | 1.889 | 5.0 ¢ |
| Pinoso | 1 | 1.889 | 1.889 | 5.0 ¢ |
| Callosa d'En Sarrià | 1 | 1.894 | 1.894 | 5.5 ¢ |
| Albatera | 2 | 1.899 | 1.904 | 6.5 ¢ |
| Teulada | 1 | 1.909 | 1.909 | 7.0 ¢ |
“Kontra l-provinċja”: il-prezz medjan ta’ diesel agrikolu fil-belt meta mqabbel mal-medjan ta’ Alicante (1.839 €).
L-irħas diesel agrikolu illum
Il-vleġeġ iqabblu mal-medjan ta’ Alicante (1.839 €)
- Jbm 1.62921.0 ¢
- Cooperativa Divina Aurora24 h 1.64919.0 ¢
- E.s. Cañizares 1.65018.9 ¢
-
Meroil
1.68915.0 ¢
- Combustibles la Murada,s.l. 1.69914.0 ¢
- Cooperativa V. Agricola Monforte del Cid 1.71912.0 ¢
- Las Maromas 1.72911.0 ¢
-
Repsol 1.72911.0 ¢
-
Repsol 1.72911.0 ¢
- Briogas 1.73910.0 ¢
Diesel agrikolu: l-aħħar 12-il xahar
Diesel agrikolu: x’inhu?
Gasóleo B (diesel agrikolu, «gasoil rojo») huwa diesel b’taxxa fuq il-fjuwil ħafna aktar baxxa, miżbugħ aħmar u mmarkat biex l-ispetturi jkunu jistgħu jagħrfuh. Il-liġi tippermettih fit-tratturi tal-biedja u fil-makkinarju agrikolu, fid-dgħajjes li mhumiex għar-rikreazzjoni u fil-magni li ma jmexxux vetturi tat-triq, bħall-ġeneraturi. Fil-pompa jista’ jitħallas biss b’karta jew ċekk speċjali tal-gasóleo bonificado.
Mhuwiex għall-karozzi, il-vannijiet, il-motorhomes jew it-trakkijiet tat-triq. L-użu tiegħu, jew sempliċement li jkun fit-tank, huwa reat fiskali b’multa fissa minn €1,200 sa €12,000 skont il-magna, li tirdoppja jekk jerġa’ jsir fi żmien sentejn; f’karozza mikrija, il-multa teħodha l-persuna li kriet il-karozza. It-taxxa aktar baxxa hija l-unika raġuni għaliex huwa irħas mill-Gasóleo A.
Fatti ċċekkjati: Ottubru 2026
Illum 50 pompa tal-petrol fil-provinċja ta’ Alicante jbigħu diesel agrikolu: il-prezz medjan huwa 1.839 € u l-irħas huwa 1.629 €. Dan huwa 0.6 ċenteżmi inqas minn ġimgħa ilu (1.845 €). Sena ilu kien 1.189 €, 65.0 ċenteżmi inqas milli huwa llum. Il-prezz medjan ta’ diesel agrikolu hawn huwa 1.839 €, 12.0 ċenteżmi aktar mill-medjan Spanjol. L-irħas diesel agrikolu jinsab għand Jbm f’Villena (1.629 €).
Il-prezz tad-diesel agrikolu (gasóleo B) fi Spanja llum →
Il-fjuwils u l-pompi kollha fil-provinċja ta’ Alicante →
Mistoqsijiet
Fejn hu l-irħas diesel agrikolu fil-provinċja ta’ Alicante illum?
Għand Jbm, Partida Prado de la Villa, 106, Villena: 1.629 € kull litru.
Il-fjuwil fil-provinċja ta’ Alicante huwa orħos milli fil-bqija ta’ Spanja?
Diesel agrikolu: medjan ta’ 1.839 € f’Alicante u 1.719 € fi Spanja.
Kemm-il darba jiġu aġġornati l-prezzijiet?
Kull 30 minuta, mid-data miftuħa tal-Ministeru Spanjol għat-Tranżizzjoni Ekoloġika.